Pozostała działalność

Konferencje

 1. Zmień UAM – jak zmotywować studentów do działania?, I Konferencja Jakości Kształcenia UAM „Uniwersytet dobrych praktyk. Czy mamy dobre pomysły na kształcenie?”, Poznań, 24 maja 2016 r.

Artykuły popularnonaukowe

 1. Mister wśród wzorów,
  artykuł na zlecenie Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Poznań 2016
 2. Jedna równość za milion dolarów,
  artykuł na zlecenie Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Poznań 2015
 3. O trzech metodach numerycznego przybliżania pola powierzchni pod wykresem,
  artykuł na zlecenie Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Poznań 2015

Wykłady popularyzatorskie

 1. Proszę to po mnie poprawić,
  Gimnazjum nr 58 w Poznaniu, 21 maja 2017 r.
 2. Pirackie łupy,
  XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, 26 kwietnia 2017 r.

  Ludzie lubią złoto. Piraci lubią je jeszcze bardziej, a do tego nie mają problemu z tym, aby wyrzucić kogoś za burtę. Dlatego gdy na środku oceanu przychodzi czas, aby rozdzielić między siebie zdobyte zuchwale skarby, dobrze wiedzieć, co robić, aby nie skończyć jako pokarm dla rekinów, a i przy okazji wynieść na ląd w skórzanych sakwach jak najwięcej. Na szczęście z pomocą przychodzi nam matematyka. I co więcej, daje nam co najmniej zaskakujące rady.

 3. Proszę to po mnie poprawić,
  Po indeks z Pitagorasem, 11 kwietnia 2017 r.

  Kiedy wstukuję do telefonu nieistniejące słowo „drat”, można się domyślić, że chodziło mi o coś innego. Co to mogło być? Być może: grat, brat, drut, drab, drań, trat albo arat? Zanim zdążę się zorientować w swoim błędzie, telefon śmiało wstawi w miejsce słowa „drat” ciąg „brat”. Jak zapadła ta decyzja? W czasie wykładu spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie, nurkując (na szczęście płytko!) w pojęcia z zakresu rachunku prawdopodobieństwa, statystyki i kombinatoryki. Zbudujemy też własny system korekty błędów, aby przetestować nową wiedzę w praktyce!

 4. Jak zrujnować świat w wielomianowym czasie?,
  XIX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, 20 kwietnia 2016 r.

  Komputery, choć coraz szybsze, nie radzą sobie wciąż zbyt dobrze z pewnymi problemami algorytmicznymi. Często uzyskanie odpowiedzi nawet na proste pytanie wymagałoby wielu tysięcy lat nieprzerwanej pracy wszystkich komputerów na Ziemi. Czy każdy problem da się rozwiązać szybko? Dlaczego odpowiedź twierdząca doprowadziłaby światową gospodarkę do ruiny? Czy możemy spać spokojnie? I w końcu, jak zarobić milion dolarów?

  Wykład stanowi bardzo łagodne wprowadzenie do teorii złożoności obliczeniowej algorytmów w przyjemnych przykładach.

 5. Jak zrujnować świat w wielomianowym czasie?,
  X Festiwal Matematyki, Fizyki, Informatyki i Architektury, V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, 16 marca 2016 r.
 6. Problem Igły Buffona (wspólnie z M. Grygiel i T. Piłką),
  XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, 9 kwietnia 2014 r.

  Problem igły Buffona jest jednym z najbardziej znanych zagadnień prawdopodobieństwa geometrycznego, jednocześnie będąc doskonałym przykładem alternatywnej metody wyznaczania liczby π. Podczas wykładu przedstawimy podstawy prawdopodobieństwa geometrycznego, a następnie omówimy matematyczne podstawy problemu igły Buffona.